Menu

clear
star_border

Ako odstrániť riasy z fasády

Aj keď fasáda plní svoju funkciu, znečistenie riasami a hubami jej na kráse nepridá. Poradíme vám ako v 2 jednoduchých krokoch sa dokážete zbaviť rias na fasáde.

Prečo vznikajú riasy na fasáde?

Zariasená fasáda

Riasy sú mikroorganizmy, ktoré pre svoj život potrebujú svetlo, živiny, bežnú teplotu a hlavne vodu – vlhkosť. Na fasádach tvorbu rias a húb ovplyvňuje hlavne voda a vlhkosť. Ide o zvýšenú vlhkosť vo vzduchu, silný hnaný dážď, vystupujúca vlhkosť z podkladu, konštrukčné nedostatky (zatekanie), kondenzujúca voda. 
Náchylnejšie sú aj fasády, ktoré sa vyskytujú blízko lesov, hustých porastov, vodných tokov, jazier, prípadne v dolinách, kde je menej slnečného svetla. V týchto prípadoch je potrebné zvážiť architektúru objektu, orientáciu, ako aj správny výber omietkového či tepelnoizolačného systému vrátane povrchovej úpravy. 
O fasádu je potrebné sa starať v pravidlených ntervaloch (umývanie fasády, kontrola klampiarskych prvkov, obnova náteru a pod.). Ale čo robiť, ak aj napriek tomu je naša fasáda napadnutá riasami?

2 kroky k novej fasáde

Pred nanesením novej povrchovej úpravy nanesieme na podklad špeciálny náter Baumit FungoFluid a potom naniesieme novú kvalitnú fasádnu farbu.

1. krok

Riasy na fasáde

Na podklad nanesenie špeciálny náter Baumit FungoFluid, necháme pôsobiť a fasádu očistíme.

2. krok

Nová fasádna farba

Finálne nanesieme novú fasádnu farbu, ideálne s väčšou odolnosťou proti tvorbe rias, Baumit NanoporColor alebo StarColor.

Pracovný postup krok za krokom

1. Čo budeme potrebovať?

Ako odstrániť riasy na fasáde

Budeme potrebovať špeciálny roztok Baumit FungoFluid, striekacie zariadenie alebo maliarsku štetku, kefu s tvrdými štetinami, nádobu, fasádny valček alebo zariadenie na strojné nanášanie fasádnej farby.
Fasádu skontrolujeme a ak fasáda vykazuje ešte iné nedostatky (trhliny, kriedujúci podklad a pod), je potrebné ich odstrániť: Pozri: Príprava podkladu


2. Nanesenie prípravku

Nanesenie roztoku proti riasam

Na znečistenú fasádu nanesieme striekaním, valčekom alebo maliarskou štetkou protiplesňový prípravok Baumit FungoFluid a necháme pôsobiť min. 12 hodín. Tento krok je dôležitý, aby pri ďalších krokoch živé spóry mikroorganizmov neunikli do okolitého prostredia a následne neznečistili už ošetrenú fasádu.

3. Vyčistenie fasády

Odstránenie rias z fasády

Mechanicky odstránime nečistoty a mikroorganizmy z povrchu a fasádu dôkladne očistíme tlakovou vodou, odpad odstránime.

4. Nanesenie prípravku

Zariasená fasáda

Povrch fasády necháme vyschnúť a ešte 1-2 x nanesieme  na podklad protiplesňový prípravok Baumit FungoFluid.

5. Nový fasádny náter

Nová fasádna farba

Na suchú čistú fasádu nanesieme dva nátery kvalitnou fasádnou farbou. Prvý náter nanášame riedený s 10 – 15 % vody a po technologickej prestávke min. 12 hod. aplikujeme podľa potreby 1 až 2x krycí náter fasádnou farbou. Medzi krycími nátermi dodržujeme odstup min. 4 hod.

6. Striekanie fasádnej farby

Striekanie fasádnej farby

Fasádne farby Baumit je možné spracovať aj striekaním technológiou airless. Tá umožňuje rýchle a rovnomerné nanášanie fasádnej farby v krátkom čase aj na veľké ucelené plochy.

Baumit produkty

Pracovný postup - video