Inšpirujte sa renováciou rodinného domu v Šali

RenovActive_rekonštrukcia domu pred a po

Velux spustil unikátny projekt RenovActive a Baumit sa stal jedným z partnerov

Až 75 % stavieb v Európe je v pôvodnom stave a rekonštrukcia domov napreduje oveľa pomalšie akoby sme si želali. Staršie typy domov nespĺňajú nielen tepelno-technické požiadavky, ale ani hygienické nároky. A tak aj prostredie v týchto domoch negatívne vplýva na zdravie ich obyvateľov. Podľa štúdie Healthy Home Barometer 2017 až každý šiesty Slovák sa sťažuje na nevyhovujúce podmienky v budove, v ktorej žije.

Vedeli ste, že z 800 000 rodinných domov na Slovensku je zrenovovaných len 35 %? (zdroj: zatepluj.sk)

Projekt RenovActive

Spoločnosť Velux sa chytila témy rekonštrukcie domov a spustila unikátny projekt RenovActive, ktorého jedným z partnerov je aj Baumit. Cieľom projektu je motivovať a inšpirovať ľudí k efektívnej renovácii domov. Na konci celého projektu má vzniknúť dom v aktívnom štandarde, ktorý zohľadňuje parametre v troch základných kategóriách: kvalita bývania, vplyv na životné prostredie a náklady na prevádzku. Dom v aktívnom štandarde je preto nielen energeticky efektívny, ale prináša svojim užívateľom maximálny komfort a zdravé vnútorné prostredie.

Vzorový dom

Vzorový dom sa nachádza v Šali a poskytne bývanie rodine Hučkovcov. Typický štvorcový dom zo sedemdesiatych rokov minulého storočia zdedili po starých rodičov. Ich prístup k prírode, bývaniu, ekologické zmýšľanie natoľko oslovili spoločnosť Velux, že rodina Hučkovcov sa stala ambasádormi projektu RenovActive.

„Odjakživa bolo naším snom bývať v rodinnom dome s nízkou spotrebou energií a s veľkou záhradou, kde by sme sa mohli venovať záhradkárčeniu a pestovaniu plodín,“ hovorí Jozef Hučko.

RenovActive_Huckovci

Ukážkovú rekonštrukciu typického štvorcového rodinného domu v aktívnom štandarde podľa odbornej komisie najlepšie navrhla kancelária Ddak, Doršic Doršicová.
„Najväčšou výzvou bolo zachovať súčasný výraz domu. Z hľadiska zvýšenia kvality vnútorného prostredia však neboli potrebné zložité stavebné úpravy. Veľké zmeny možno na každej stavbe docieliť len malou úpravou,“ hovorí architekt Martin Doršic.

Riešenie Baumit

Takýto typ staršieho domu nájdeme skoro v každej slovenskej obci. A tak aj táto vzorová rekonštrukcia sa stáva výbornou inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa rozhodnú pre rekonštrukciu staršieho domu. Baumit ako jeden z partnerov projektu vytvoril riešenie pre vnútorné omietky a participuje aj na zateplení domu.

Vnútorné omietky

Rodina Hučkovcov si bude užívať zdravý interiér s omietkou Baumit KlimaWhite. Táto vápenná vnútorná omietka sa postará o vytvorenie optimálnej klímy v interiéri a to reguláciou vlhkosti, ako aj pohlcovaním škodlivín.

RenovActive_Obývacia izba

Návrh rekonštrukcie obývacej izby

Zateplenie domu

Zateplenie domu sa postará nielen o úsporu financií, ale vytvorí základ pre vytvorenie stabilného vnútorného prostredia.

Rekonštrukcia krok za krokom

Práce na dome sa zahájili 13. marca 2019. Renováciu domu krok za krokom môžete sledovať na stránke RenovActive alebo na facebooku.

Zdroj, foto: renovactive.sk, Velux