Postup: 8 krokov ako odstrániť tapety zo steny
star_border

Ako odstrániť tapety zo stien a stropu – krok po kroku

Náročnosť: ľahká
Doba spracovania: 7 až 15 minút

Zoznam nástrojov, ktoré potrebujete na odstránenie tapety zo stien

  • valček s tŕňmi
  • tlakový postrekovač na vodu
  • široká špachtľa
  • skúšačka napätia
  • maliarska špachtľa

Na čo by ste si pri odstraňovaní tapiet mali dávať pozor


  • Zaistite ochranu podlahy pred vlhkosťou pomocou maskovacej fólie alebo iných vhodných krycích materiálov.
  • Pri použití disperzného lepidla, ako je to často v prípade tapety zo skleného vlákna, musíte uplatniť iný prístup, pretože voda túto lepidlovú vrstvu nezmäkčí. V takomto prípade je jediná možnosť odstrániť pomocou pary (prístrojom na vytváranie pary). 
  • Sadrokartónové a sadrovláknité dosky sú citlivé na nadmernú vlhkosť, preto sa na ich povrchy neodporúča používať valček s tŕňmi. Vždy si overte materiál povrchu a zvoľte adekvátnu metódu odstránenia tapety.

*Vzhľadom na rozmanitosť situácií pri odstraňovaní tapiet zo stien je dôležité poznamenať, že nami uvedené postupy nemôžu pokrývať všetky špecifické prípady. Návod odráža naše skúsenosti v čase odstraňovania tapiet a nemajú záväzný charakter. Ak chcete získať presné a aktuálne informácie, vždy si pri výrobkoch prečítajte aj technické listy a dodatočné informácie. Takisto sa nezabudnite poradiť s odborníkom.

Postup odstránenia tapety zo stien 

1. Vypnite elektrický prúd


Pred začatím odstraňovania tapety je dôležité vypnúť elektrický prúd v danej miestnosti.

Skontrolujte vypnutie prúdu

2. Skontrolujte vypnutie prúdu


Pomocou skúšačky napätia alebo prúdu sa uistite, že elektrické napájanie v zásuvkách je skutočne vypnuté. Nezabudnite overiť aj prúd vypínačov osvetlenia.

Demontujte rámy zásuviek a vypínačov

3. Demontujte rámy zásuviek a vypínačov


Keď je elektrický prúd vypnutý, odmontujte rámy zásuviek a vypínačov, aby ste ich ochránili pred znečistením počas odstraňovania tapety.

Skontrolujte nasiakavosť tapety

4. Skontrolujte nasiakavosť tapety


Zistite, či stará tapeta dobre nasiakava vodu alebo nie. Stačí, keď ju na malej časti postriekate vodou. Ak tapeta tmavne, znamená to, že je savá. Potom môžete navlhčiť celú plochu. Nezabudnite pred vlhkosťou chrániť podlahu. Pre rýchlejšie zmäknutie tapety alebo lepidla môžete do vody pridať trochu prostriedku na umývanie riadu alebo použiť prípravok na odstraňovanie tapiet.

Podľa potreby prejdite povrch ježkovým valcom

5. Podľa potreby prejdite povrch ježkovým valcom


Ak staré tapety nie sú dostatočne savé a voda z nich steká, použite valček s hrotmi na prípravu ich povrchu. Valček perforuje (prederaví ju) tapetu, čím umožní vode lepšie preniknúť a uľahčí odstránenie tapety zo steny.

Odstráňte tapety zo steny

6. Odstráňte tapety zo steny


Po dostatočnom navlhčení tapety, čo môže trvať rôzne dlho, môžete začať s odstraňovaním tapety zo steny. V prípade potreby opätovne navlhčite tapetu na stene pomocou rozprašovača.

Navlhčite steny pre odstránenie lepidla

7. Navlhčite steny pre odstránenie lepidla


Po odstránení tapety zo steny je potrebné navlhčiť steny alebo stropy, aby ste uľahčili odstránenie zvyškov lepidla.

Odstráňte zvyšky lepidla

8. Odstráňte zvyšky lepidla


Nakoniec odstráňte všetky zvyšky lepidla pomocou širokej špachtle. Odporúča sa nechať povrchy preschnúť cez noc a zabezpečiť dostatočné vetranie miestnosti, aby mohla odísť zbytková vlhkosť.