Obnova starej brizolitovej farby na fasáde
star_border

Nová farba na brizolit

Aj fasáda, ktorej pravidelne venujete tú najlepšiu starostlivosť, časom potrebuje opravu. A vôbec, kto nemá chuť občas na nejakú novú peknú farbu na dom? Alebo chcete vdýchnuť starým brizolitom a vápennocementovým omietkam nový život?

Obnova fasády

Obnova fasády s Baumitom dá vášmu domu na mnoho rokov opäť novú tvár.

Obnova fasády, silno nasiakavý podklad

Staré brizolity alebo vápennocementové fasády sú zväčša silno nasiakavé.  Pred novým náterom musíme upraviť nasiakavosť podkladu.

Skúška nasiakavosti podkladu

Omietku na viacerých miestach polejeme vodou alebo ostriekame hadicou. Ak voda steká po podklade v kvapkách, podklad nie je nasiakavý. Ak voda vsakuje pomaly a rovnomerne, podklad je nasiakavý. V prípade vysokej nasiakavosti voda veľmi rýchlo vsiakne do podkladu. V tomto prípade podklad ošetríme vhodnou penetráciou, napr. Baumit MultiPrimer.

Pracovný postup krok za krokom

Čo potrebujeme

1. Čo budeme potrebovať
Pripravíme si penetračný náter Baumit MultiPrimer na prípravu podkladu, novú fasádnu farbu a maliarsku štetku alebo valček.

Riedenie Baumit MultiPrimer

2. Overenie nasiakavosti podkladu
Pomocou rozprašovača naplneného vodou overíme nasiakavosť povrchu fasády. V prípade silno nasiakavého alebo nerovnomerne nasiakavého podkladu nanesieme na obnovovaný povrch penetračný náter Baumit MultiPrimer na dosiahnutie rovnomernej nasiakavosti podkladu. V závislosti od nasiakavosti je možné hĺbkový základ riediť s vodou v pomere 1:1 až 1:5.

Nanášanie

3. Nanášanie
Baumit MultiPrimer nanášať na podklad rovnomerne pomocou maliarskej štetky. 

Rozmiešanie farby

4. Rozmiešanie farby
Fasádnu farbu dôkladne premiešame elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami. Na obnovu fasádu odporúčame fasádnu farbu napr. Baumit StarColor.

Základný náter

5a. Nanášanie farby
Na vysušený povrch nanesieme prvý základný náter riedený s 10 - 15 % vody. Necháme schnúť cca 12 hod. Druhý krycí náter nanášame neriedený príp. konzistenciu farby upravíme s max. 5 % vody.

Nanášanie fasádnej farby strojovo

5b. Nanášanie farby strojovo
Fasádne farby Baumit je možné spracovať aj strojovo striekacím zariadením s technológiou airless. Pre lepší výsledok je možné povrch upraviť dodatočne valčekom. 

Vedeli ste?

Pre lepšiu trvácnosť fasády odporúčame novú fasádnu farbu aplikovať každých 10 - 15 rokov. 

Fasáda Baumit
Baumit Kalkulátor

Kalkulácia materiálu

Vytvorte si základný rozpočet vašej fasády spolu so spotrebou materiálu.