Baumit prelomil doterajšie rekordy

Baumit v spolupráci s firmou m-tec prekonal na stavbe bratislavskej Eurovea Tower doterajšie rekordy v transporte suchých zmesí do extrémnych výšok.

Spoločne s firmou m-tec realizovala spoločnosť Baumit omietacie práce na prvom bratislavskom mrakodrape v Bratislave, známeho pod názvom Eurovea Tower. Výšková budova sa stala novou dominantou Bratislavy. Púta pozornosť svojím elegantným dizajnom a rýchlo sa stala centrom novovznikajúcej mestskej štvrti Eurovea City na brehu rieky Dunaj. S celkovou výškou 168 m sa Eurovea Tower radí na prvé miesto medzi najvyššími budovami na Slovensku.

Realizátor omietok – spoločnosť LAGIPS, s.r.o., sa bravúrne popasovala s logistickou výzvou dopraviť strojovú omietku na najvyššie poschodia mrakodrapu. Pred realizáciou Eurovea Tower sa strojové omietky dopravovali štandardne do výšky cca 50 m. Teraz bolo treba zvládnuť viac ako dvojnásobnú výšku dopravy. Omietka Baumit RatioGlatt L bola dopravovaná až na 43 poschodie (cca 142 m), čo je z podhľadu výšky stavby na Slovensku unikátne. 

Omietka bola dopravovaná na najvyššie poschodia pomocou špeciálneho kompresora. Omietky sa nanášali v jednotlivých bytoch následne pomocou omietacieho stroja. Dĺžka pripojených hadíc od sila až na 43 poschodie bola úžasných 225 metrov (vodorovne a zvislo). Jednotlivé hadice boli vedené v rámci interiéru cez pracovné otvory v podlahe, ktoré sa vytvorili špeciálne práve na dopravu suchých zmesí na najvyššie podlažia objektu. Bolo použité beztlakové silo Baumit s dopravným zariadením m-tec G140.

Tento najvýkonnejší dopravný kompresor na svete dokáže vďaka dômyselnej optimalizácii dávkovania a samoregulácie tlakového vzduchu transportovať materiál kontinuálne bez zastavenia do extrémnych vzdialeností a výšok, ktoré boli doteraz iba doménou tlakových síl. Aj pri doprave suchej zmesi na 43. podlažie zvládne zariadenie zásobovať omietací stroj bez prerušenia výkonom až 140 m3 vzduchu/hod. pri dopravnom tlaku 1,5 baru. Omietacie práce môžu prebiehať v optimálnom rytme technologického spracovania a výsledná omietka aj po transporte spĺňa najprísnejšie parametre, ktoré na ňu ako výrobca kladieme. Spojenie Baumit a m-tec sa stala aj na tejto unikátnej realizácii zárukou najvyššej kvality.

Text: Jozef Poláček a Veronika Foltýnová (m-tec)
Foto: Jozef Poláček