star_border
Vinárstvo S

Vinárstvo S

STREKOV
Svieži vánok vo viniciach

Vinárstvo S

Na našom putovaní za architektúrou sa tentoraz vyberieme do Strekova, ktorý niektorí nazývajú aj slovenským Toskánskom a pre mnohých je „mekkou“ vinárstva. Malebne zvlnená krajina, staré vinárske hajlochy a všade naokolo iba vinič. Práve tu sa zrodilo Vinárstvo S, ktoré svojou architektúrou očarí každého návštevníka. Investorom je bratislavský podnikateľ, známy svojím nadšením a vášňou pre kvalitné vína. Vinárstvo sa nachádza v lokalite Stredný vrch, kde má svoje hajlochy väčšina miestnych vinárov. Na prvý pohľad zaujme svojou čistotou a až minimalistickou jednoduchosťou tvarov. Na fasáde bola použitá jedinečná kreatívna technika s betónovou optikou, všetko v žiarivo bielych odtieňoch, ktoré architekti vyladili do dokonalosti. Slovensko sa konečne začína objavovať aj na európskej vinárskej mape. Určite právom, veď naše vína v posledných rokoch čoraz častejšie bodujú na prestížnych svetových súťažiach.
 Dôkazom toho sú aj vína zo Strekova, ktoré sa tešia veľkej popularite u odborníkov aj nadšencov vína. Architektonickú súťaž na nové vinárstvo vyhralo v roku 2018 mladé, ale nie neznáme štúdio What architects z Bratislavy, ktoré má v stručnej charakteristike svojej činnosti na webe uvedené: „Sme What architects, mladé architektonické full-scale štúdio. S radosťou pracujeme na rôznych zadaniach od mierky interiéru po urbanizmus.“ O tom, že pracovali s radosťou aj na zadaní Vinárstva S, hovorí samotný projekt, ktorý bol nedávno dokončený. Architekti rozdelili jednotlivé funkcie vinárstva do 4 menších objektov, ktoré v sebe ukrývajú všetko, čo moderné vinárstvo potrebuje: výrobné priestory s modernou technológiou spracovania hrozna, pivnice na archiváciu vín, degustačnú miestnosť a nechýbajú ani izby pre hostí. Fasády budov vrátane strešnej krytiny sú žiarivo biele, pôsobia čisto, sviežo a nevtieravo. 

Vinárstvo S
Vinárstvo S
Vinárstvo S
Vinárstvo S
Vinárstvo S

Medzi jednotlivými objektmi vytvorili architekti akési „námestíčko“ – priestor na stretnutia, degustácie vína či malé kultúrne akcie. V exteriéri sú osadené viaceré sochy a umelecké diela, ktoré umocňujú zážitok z návštevy. Cieľom nového vinárstva je výroba prémiových vín z tradičných odrôd v tomto regióne, ako aj zo známych novovyšľachtených slovenských krížencov Dunaj a Nitria, ktorým sa práve na juhu Slovenska mimoriadne darí.

Vinárstvo S

VINÁRSTVO S

MIESTO: 
Strekov – okr. Nové Zámky
AUTORI: 
What architects, s.r.o.  
PROJEKTANT REKONŠTRUKCIE:  MIKO – projekčná kancelária, s.r.o. 
INVESTOR: 
súkromná osoba
REALIZÁTOR: 
Stavebná Firma Hozlár, s.r.o.
BAUMIT MATERIÁLY: 
CreativTop
ROK: 
2023