star_border
Rosenfeldov palác

Rosenfeldov palác

ŽILINA
Zachránená secesia

Rosenfeldov palác

Secesná fasáda mestského paláca bola výzvou pre všetkých, ktorí sa podieľali na tejto náročnej rekonštrukcii. Výrazná členitosť na malom pôdoryse, hladké plochy vedľa štruktúrovaných, gletované zrkadlá vedľa drsných výstupkov, kanelúrované sokle a vystupujúce florálne dekory. Nad tým všetkým zasnené tváre múz, ktoré už desaťročia hľadia do ulíc Žiliny. Veru, ťažko už dnes nájsť majstrov, ktorí by dômyselnými nástrojmi zdobili fasádu. Základná úloha fasádnikov bola znovu objaviť pracovné postupy, vyhotoviť si šablóny, trpezlivo skúšať hranice materiálov a ich spracovania. Secesia je hravá a tvorivá – a také museli byť aj použité materiály Baumit. Tvárne, poddajné, autentické vo výraze, a popritom vyhovujúce náročným požiadavkám pracovníkov pamiatkového úradu.
Mestský palác je pomenovaný podľa majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda. Bol postavený v r. 1907, autorom návrhu bol žilinský architekt M. Rauter. Palác patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré sú vo vlastníctve mesta Žilina. Zachoval sa takmer v pôvodnom stave s mnohými umeleckoremeselnými detailmi, akými sú napríklad okenné a dverné výplne s ozdobnými kovovými mrežami, drevené obklady stien, štukatérska výzdoba interiérov, pôvodné svietidlá, vitrážové leptané sklá okien, monumentálne hlavné schodisko s mramorovým zábradlím, kovové zábradlie zadného schodiska, ale aj kovaný plot s hlavnou bránou. Vďaka lokalite v blízkosti centra mesta a aj kvôli svojej kráse mal Rosenfeldov palác počas svojej histórie dôležitú obsahovú náplň: okrem súkromných priestorov pána Rosenfelda v ňom sídlili viaceré bankové inštitúcie. 

Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác

Za socializmu bol známy ako Pioniersky dom a práve vtedajší mocipáni sa „odvďačili“ Rosenfeldovmu palácu tak, že fasádu „zrekonštruovali“ náterom Dikoplast. Ten spolu s tečúcou strechou dokonal dielo skazy. O to viac nás teší, že kultúrna pamiatka znovu ožila, znovu sa nadýchla a slúži širokej verejnosti. Tentoraz ako dôstojný stánok pre kultúrne a spoločenské aktivity Žilinčanov. Navyše – v podkroví paláca bola zriadená stála expozícia bábkového divadla, takže teraz je osud nádherného objektu v dobrých rukách.

ROSENFELDOV PALÁC

MIESTO: 
Žilina
AUTORI: 
Dušan Voštenák   
INVESTOR: 
Mesto Žilina 
REALIZÁTOR: 
EURO BUILDING, a.s. 
BAUMIT MATERIÁLY: 
NHL glet, SilikatColor, MultiRenova, MPA 35  
ROK:
2016