star_border
Kúpalisko Zelená žaba

Kúpalisko Zelená žaba

TRENČIANSKE TEPLICE
Poďme sa okúpať

Kúpalisko Zelená žaba

Funkcionalistické kúpalisko Zelená žaba od svetoznámeho českého architekta Bohuslava Fuchsa sa v ankete Stavba storočia umiestnilo na 3. mieste spomedzi 100 nominovaných českých a slovenských stavieb. Brniansky architekt precítene umiestnil areál kúpaliska do terénneho stupňa a vytvoril tak architektonickú ikonu presahujúcu priestor i čas. Zelená žaba sa stala ikonou a aj sám architekt ju považoval za svoje najmilšie dielo. Tento objekt bol srdcovou záležitosťou aj vtedajšieho riaditeľa Baumit Slovensko Luboša Fusseka, ktorý bol nadšeným fotografom architektúry.  Kúpalisko Zelená žaba nafotil tak skvele, že sa jeho fotografie objavili nielen na výstavách o slovenskej architektúre, ale aj na stránkach odborných periodík.
Tvarové a materiálové riešenie a tiež rôzne technické finesy, ako vysúvateľné okenné systémy v hornej kaviarni či chodba okolo bazéna, boli dôkazom pokrokovosti myšlienok funkcionalistickej architektúry. Niektoré pôvodné prvky sa počas rekonštrukcie renovovali, z iných sa pre zlý stav zachovali iba časti originálov, väčšina sa nahradila tvarovými kópiami. Rekonštrukcia zachovala konštrukciu, objemové riešenie a obnovila pôvodnú farebnosť hlavnej budovy. Zachovali sa aj typické šatne, ktoré návštevníci cez leto intenzívne využívajú. Vedľa detského bazéna pribudol perličkový kúpeľ, o úroveň nižšie je v tieni stromov detské a športové ihrisko. Novotvarom je aj originálny saunový svet, situovaný bokom od hlavnej budovy v tieni stromov. Na Zelenej žabe bolo potrebné použiť špeciálne omietky, kvôli čomu sa vypracovalo množstvo vzoriek, ktoré museli schváliť pamiatkari.

Kúpalisko Zelená žaba
Kúpalisko Zelená žaba
Kúpalisko Zelená žaba
Kúpalisko Zelená žaba
Kúpalisko Zelená žaba

S kreatívnymi omietkami sme v tom čase ešte nemali veľa skúseností, no Žaba ponúkla možnosť realizovať sa nám v Baumite aj našim partnerom na stavbe. Hrubozrnná omietka však bola obzvlášť „tvrdým orieškom“. Zdá sa však, že sa dielo naozaj podarilo.  

Kúpalisko Zelená žaba

KÚPALISKO ZELENÁ ŽABA

MIESTO
Trenčianske Teplice 
AUTORI: 
CUBE DESIGN, Branislav Bolčo, Karol Kállay, Radovan Valenta 
PROJEKTANT REKONŠTRUKCIE:  MIKO – projekčná kancelária, s.r.o. 
INVESTOR: 
Kúpele Zelená žaba, s. r. o., 
s podporou EÚ  
REALIZÁTOR: 
Združenie DSC, a. s. 
STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. 
BAUMIT MATERIÁLY: 
CreativTop Max, CreativTop Pearl
ROK: 
2014 – 2015