star_border
Green Residence

Green Residence

HRUBÁ BORŠA
Iný level pohody

Víkendové domy môžu mať rôznu podobu. Od klasickej drevenice na Liptove cez staré vidiecke domy na myjavských kopaniciach až po moderné minidomy, aké sme našli práve v Hrubej Borši. Podobu domčekov, ktoré sú súčasťou golfového areálu, vytvorili architekti, ktorí podľahli tomuto štýlovému športu a sú vášnivými golfistami. Možno práve preto je výsledok taký presvedčivý. Architekti pri návrhu zohľadnili špecifiká lokality, funkciu objektu i požiadavky užívateľov a vytvorili dokonalé víkendové zázemie pre hráčov golfu, pre ich rodiny a priateľov. Výsledné budovy sa okrem kvalitného dizajnu vyznačujú aj optimálnym zasadením do krajiny, vďaka ktorému dotvárajú kolorit golfového areálu. Veď posúďte sami...
Pri golfovom areáli v Hrubej Borši vznikol koncept víkendového bývania, ktorý vyšiel z pera architektov ateliéru Endorfine. Autori zredukovali projekt domov na komfortné minimum – minimálna starostlivosť, minimálne nároky na energie, minimálny čas na výstavbu a minimálne náklady. 
Malé, ale ergonomicky kvalitne vyriešené domy sa môžu veľkosťou prirovnať k bežnému trojizbovému bytu. Miesto je zaujímavé tým, že aj po čase zostane nezastavané a neuzavreté. Architekti v tomto prípade neboli obmedzení požiadavkami ani zadaním konkrétneho klienta. Chceli si overiť, či je možné postaviť za cenu trojizbového bytu v Bratislave porovnateľný dom na hodnotnom pozemku. Aj z toho dôvodu tu nevznikol žiaden väčší dom. Ide o overenie dvoch rôznych priestorových konceptov. Najväčšou devízou pozemku je výhľad na krajinu. Medzi domami nie sú žiadne betónové ploty, pozemky sú vymedzené len živými plotmi. Napriek tomu, že pozemok má rozlohu len 360 m2, obyvateľ má pocit, že vlastní celé golfové ihrisko. Projekt víkendových domov v Hrubej Borši si všimla aj odborná porota súťaže Baumit Fasáda roka 2017, v ktorej projekt získal hlavnú cenu v kategórii Rodinný dom.  

Green Residence

GREEN RESIDENCE

MIESTO: 
Hrubá Borša – okr. Senec
AUTORI: 
Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol Ružbarský
SPOLUPRÁCA:  
Barbora Luptáková, Milan Árendas
INVESTOR: 
Endorfine, s.r.o. 
REALIZÁTOR: 
LEDAX, s.r.o.
BAUMIT MATERIÁLY: 
SilikonTop, StarContact, StarTex
ROK: 
2016
OCENENIE: 
Baumit Fasáda roka 2017