star_border
Eurovea Tower

Eurovea Tower

BRATISLAVA
Vidieť a byť videný

Eurovea Tower

„Ženská krása Eurovea Tower je svojím nápaditým a elegantným dizajnom vychádzajúcim z jemných kriviek mestským kontrapunktom k princípu mužnosti Bratislavského hradu. Jej nádhernú siluetu cez deň zvýrazňuje hra svetla a tieňov, v noci zase pôsobivá iluminácia. Z výšky bude nahliadať na novú mestskú štvrť Eurovea City a na brehy Dunaja,“ ako sa môžete dočítať na webe projektu. Táto stavba však nie je jedinečná iba svojou výškou či eleganciou. Jej príprava a realizácia priniesla mnohé výzvy a vyžiadala si mnohé na mieru šité technické riešenia. Od náročného systému zakladania pod hladinou spodnej vody cez betonáž základovej dosky mrakodrapu, ktorá svojimi rozmermi patrí medzi svetové unikáty, až po logistiku dopravných trás na stavenisku, ktorej súčasťou bolo i využitie doposiaľ najvyššieho na Slovensku použitého žeriavu s konečnou výškou 200,5 metra. S dopravou materiálu súvisí i výzva, s ktorou sme sa v Baumite úspešne popasovali. 
Kľúčové bolo nájsť riešenie, ktoré umožní realizovať strojové omietky zo sila postaveného na nábreží Dunaja až v úrovni najvyššieho podlažia, a to bez ohrozenia kvality omietok vplyvom veľkej dopravnej vzdialenosti suchej zmesi. 
Dlhoročné skúsenosti a nadštandardná spolupráca s realizačnou firmou a dodávateľom strojového vybavenia priniesli napokon jedinečné technické riešenie.  
S využitím beztlakového sila a dopravného zariadenia G-140 sa omietka Baumit Ratio Glatt L bez zaváhania dostala až na 43. poschodie – do výšky 142 metrov. Celková dĺžka hadíc bola neuveriteľných 225 metrov, pričom doterajšie skúsenosti i z vyspelých európskych krajín odporúčali dopravu suchej zmesi maximálne do výšky 50 metrov.
Samotný rekord však nie je tou najdôležitejšou časťou. Podstatné je, že sa tento príbeh stal ďalším míľnikom v našej histórii a otvoril nové možnosti v realizácii strojových omietok v budúcnosti.

Eurovea Tower
Eurovea Tower

EUROVEA TOWER

MIESTO: 

Bratislava-Ružinov
GENERÁLNY PROJEKTANT:
GFI, a.s.
INVESTOR: 
J&T REAL ESTATE, a.s.
REALIZÁTOR:
STRABAG, s.r.o.
POUŽITÉ MATERIÁLY BAUMIT:
RatioGlatt L
ROK: 
2023