star_border
Bytové domy Avana

Bytové domy Avana

Stupava
Súkromie nadošetko

Bytové domy Avana

Nie vždy nás pri vstupe do mesta či obce privíta prívetivá architektúra. Inak je to v prípade bytových domov Avana v Stupave. Väčšinu projektov počas prípravy a realizácie podporujú naši kolegovia z obchodného tímu či niekto z produktových manažérov. V prípade Avany to bolo inak. Všetko išlo ako po masle a takpovediac „samo“. Samotní architekti boli technicky zdatní a v spolupráci s realizátorom navrhli netradičné, ale kvalitné riešenie fasády. Navrhli použiť inovatívny spôsob kotvenia zateplenia pomocou jedinečných kotiev Baumit StarTrack.  Fasáda bytovky je teda nielen pekná, ale aj inovatívna. Na prvý pohľad zaujme svojou eleganciou, šarmom a čistotou tvarov. Láka nás pristúpiť bližšie a dozvedieť sa o nich viac. Budovy stoja na mieste pôvodného výrobného a skladového objektu. 
Obsahujú malé byty dostupné pre mladé rodiny, navrhnuté s cieľom čo najnižších stavebných nákladov. Hlavný objekt má 4 totožné pôdorysy a obsahuje 40 bytových jednotiek. Parkovanie je možné pod objektom v priestore, ktorý vznikol po odstránení suterénu pôvodného objektu. O zníženie priemerných stavebných nákladov sa postaral triezvo a maximálne účelne riešený vedľajší objekt s 12 bytovými jednotkami. Na pozemku sa podarilo zachovať všetky pôvodne vysadené stromy a zároveň rozšíriť zelené plochy. Architekti navrhli hlavnému objektu fasádu bielej farby, aby zvýraznila moderný dizajn objektu a dodala mu sviežosť. Vedľajší objekt je navrhnutý v kontrastnom tmavosivom odtieni, pričom objekty sa vhodne dopĺňajú. 

Bytové domy Avana
Bytové domy Avana
Bytové domy Avana
Bytové domy Avana

Projekt Avana získal aj jednu z hlavných cien súťaže Baumit Fasáda roka 2017. Jeden z členov odbornej poroty, architekt Alexander Schleicher (SPDe s.r.o.), opísal projekt slovami: „Zdanlivo neučesaný a pritom vnútorne usporiadaný. Vtipný, svieži, nápaditý a zároveň jednoduchý. Dom jednoduchý voľbou materiálov, farebnosťou a základným tvarom, pestrý plastickosťou fasády a hrou svetla a tieňov.“

Bytové domy Avana 

MIESTO: 
Stupava
AUTORI: 
Matúš Polák, Martin Rezník, Silvia Kračúnová, Juraj Makový/architekti.sk
INVESTOR: 
Avana Invest 
REALIZÁTOR: 
Colorstav – team, s. r. o.
BAUMIT MATERIÁLY:
SilikonTop, StarContact, 
StarTrack Orange  
ROK: 
2015
OCENENIE: 
CE.ZA.AR 2016 
Baumit Fasáda roka 2017

Bytové domy Avana