star_border
Dom medzi stromami

Dom medzi stromami

BRATISLAVA
Dom inšpirovaný ikonou

Dom medzi stromami

Za projektom rodinného domu stojí ostrieľaná dvojica architektov z ateliéru Architekti Šebo Lichý. Ide o úspešný a vizuálne podmanivý pokus spojiť harmonicky hneď niekoľko požiadaviek. Na prianie zákazníka mal byť rodinný dom inšpirovaný ikonickou stavbou modernej architektúry – vilou Tugendhat v Brne od známeho nemeckého architekta Miesa van der Rohe. Už táto samotná požiadavka bola pre tvorcov veľkou výzvou. Nemenej náročnou bola aj zložitá konfigurácia terénu a početné vysoké stromy na pozemku, ktoré chcel majiteľ zachovať. Jednou z devíz projektu je pre majiteľov domu úžasný výhľad do okolia a priamy kontakt s korunami stromov, medzi ktorými dom akoby tancoval. Dom je postavený v bratislavskej mestskej časti Kramáre v príjemnom tichom prostredí s prevažne rodinnou zástavbou v blízkosti centra mesta. Príroda a zeleň prenikajú všetkými štruktúrami stavby. Architektom sa podarilo využiť strmý terén pozemku najlepším možným spôsobom. 
Požiadavky investora vo veľkej miere ovplyvnili dispozičné členenie domu do viacerých podlaží a jeho výraznú architektonickú formu. Čistotu línií podčiarkuje aj biela farba fasádnej omietky, do ktorej architekti dom medzi stromami „obliekli“. Dom pozostáva z dvoch častí a zo štyroch úrovní – z dvoch nadzemných a dvoch podzemných podlaží. Zadnú, kompaktnú časť domu, ponorenú do terénu, tvoria tri úrovne so základmi. Predná časť akoby sa vznášala, ba priam tancovala na šikmých betónových nosných pilieroch. Spojovacím článkom dvoch častí je hlavný vstup do domu s preskleným zádverím na strednom podlaží, ktoré je relatívne rozľahlé a bezbariérové. Priestor je prístupný 
aj z podzemného podlažia. V tejto časti domu a nachádza nočná časť – rodičovská spálňa so šatníkom, kúpeľňa, pracovňa s vlastnou terasou – a obývacia časť – veľká obývačka s kuchyňou, navzájom vizuálne oddelené kozubom. 

Dom medzi stromami
Dom medzi stromami
Dom medzi stromami

Okná na dvoch z troch presklených stien sa dajú otvoriť, čím sa zabezpečuje vetranie priestorov. Presklené steny obývačky ponúkajú úžasné výhľady, meniace sa ako živá maľba so striedaním počasia, ročných období, dňa a noci. Gaštany rastúce tesne blízko domu evokujú pocit bývania medzi stromami.

Dom medzi stromami

Dom medzi stromami

MIESTO
Bratislava-Kramáre
AUTORI: 
Tomáš Šebo, Igor Lichý 
INVESTOR: 
Súkromná osoba
BAUMIT MATERIÁLY: 
SilkonTop 1,5 K
ROK: 
2013