star_border

Suchý vzduch v dome alebo byte: Čo spôsobuje a ako proti nemu bojovať

Suchý vzduch v dome

Suchý vzduch nás vie najviac potrápiť počas zimných mesiacov. Najmä, ak neodhadneme teplotu a našu domácnosť prekúrime. Ale nie vždy je to len o nastavení termostatu či slabom vetraní.
Na kvalitu vzduchu vplýva aj to, ako je dom postavený a použité stavebné materiály. Aj obľúbený sadrokartón môže znížiť vlhkosť v dome alebo byte. Prečítajte si, čo suchý vzduch spôsobuje, ako proti nemu bojovať a ako môžete s Baumit Ionit systémom vylepšiť vlastnosti sadrokartónu. 

Prečo suchý vzduch doma nepodceňovať

To, aký vzduch dýchame, je pre nás a naše zdravie veľmi dôležité. Dospelý človek denne spotrebuje okolo 13,5 až 20 kg vzduchu, takže by sme jeho kvalitu nemali podceňovať. Obzvlášť počas chladnejších mesiacov, keď doma trávime oveľa viac času. 

Väčšinou sa však v spojení s klímou v domácnostiach hovorí o prílišnej vlhkosti, pretože spôsobuje plesne, no aj veľmi suchý vzduch ovplyvňuje pohodu pri bývaní. Často ho ale neriešime, keďže na rozdiel od vlhkého vzduchu nezanecháva v interiéri žiadne viditeľné stopy.

Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať na úrovni 40 až 60 %. Ak doma vlhkomerom nameráme hodnotu nižšiu ako 35 %, vzduch je príliš suchý a mali by sme s tým niečo robiť. Inak sa to môže nepríjemne odzrkadliť na našom zdraví. 

Optimálna vlhkosť vzduchu

Ako sa prejavuje suchý vzduch 

Suchý vzduch môže spôsobovať viacero problémov. Najčastejšie je to nepríjemný pocit suchých a unavených očí, ktorý je ešte intenzívnejší u nositeľov kontaktných šošoviek. Nedostatočná vlhkosť je takisto častou príčinou suchého, upchatého a svrbiaceho nosa. Vysušená a podráždená sliznica je náchylnejšia na rôzne baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zápal, čo vedie k častejšiemu prechladnutiu, krvácaniu z nosa či dokonca až k bolestivým chrastám. 

Suchým vzduchom v izbách trpí aj naša pokožka. Je vysušená a napnutá, takže ju musíme oveľa častejšie hydratovať. U ľudí s ekzémom či psoriázou sú prejavy málo vlhkého vzduchu ešte citeľnejšie. Zhoršenie stavu môže nastať aj u astmatikov a alergikov, pretože v suchom prostredí sa drobné nečistoty a prach víria oveľa viac. 

Nízka vlhkosť vzduchu je tiež jedným z dôvodov, prečo nás v zime častejšie trápia infekcie dýchacích ciest a virózy. Najmä u detí môže viesť až k zápalu priedušiek, nosohltana či hrtana. Náš imunitný systém je preň celkovo oslabený, čo môže negatívne vplývať nielen na našu fyzickú, ale aj na psychickú pohodu. 

Ako bojovať so suchým vzduchom v dome alebo byte 

Nekúrte viac, ako treba

Dôležité je pamätať si, že čím viac v zime kúrime, tým je väčšia šanca, že bude vzduch suchý. Preto sa doma snažte udržiavať optimálnu teplotu. V obytných častiach a v kúpeľni stačí teplota do 23 °C, v spálni by to malo byť o niečo menej, ideálne 18 - 20 °C. V kúpeľni môžete pred sprchou či kúpaním zakúriť o niečo viac, najmä, ak máte malé deti. 

Zateplený dom zabezpečuje lepšiu tepelnú pohodu a izby stačí vykurovať na nižšiu teplotu ako v nezateplenom dome

Správna teplota v byte

Pravidelne vetrajte a používajte zvlhčovač 

Hoci sa vetranie môže zdať ako samozrejmosť, nie vždy vetráme dostatočne. Najmä v energeticky nenáročných domoch by sme naň mali myslieť oveľa viac. Čím tesnejší je dom a okná, tým viac treba vetrať alebo mať zabezpečené vetranie rekuperáciou.

Najdôležitejšie je vetrať správne. Aj v zime otvorte okno dokorán pravidelne viackrát za deň a aspoň na 5 minút. Keď ho dáte len „na vetračku“, nebude to také efektívne a navyše budete zbytočne prichádzať o teplo. 

V zimných mesiacoch však na boj so suchým vzduchom nemusí stačiť ani pravidelné otváranie okien. Najmä, ak sú teploty hlboko pod nulou. Mrazivý vzduch je prirodzene suchý, takže je dobré používať aj zvlhčovač. Mokré utierky na radiátore príliš nepomôžu a ak ich zabudnete pravidelne namáčať do vody, klímu to doma ešte zhorší.

Ak bývate v dome, porozmýšľajte o zateplení

Ak bývate v staršom nezateplenom dome, porozmýšľajte o zmene. Aj zateplenie domu môže pomôcť vyriešiť problém so suchým vzduchom. Vnútorná teplota stien je tiež dôležitá pri regulovaní vlhkosti v miestnostiach. Vďaka zatepleniu sa teplota na povrchu stien automaticky zvýši, a tak nebudete musieť veľa kúriť. Navyše cez leto si budete vychutnávať príjemný chládok. 

Zateplenie domu

Čo však zmeniť v prípade, ak všetko spomínané dodržiavate, no stále vás v byte alebo dome trápi suchý vzduch? Jednou z príčin, prečo sa suchého vzduchu neviete zbaviť, môže byť použitie sadrokartónu a nesprávnej omietky.  

Ako ovplyvňuje sadrokartón kvalitu vzduchu 

Aj stavebné materiály môžu ovplyvňovať kvalitu vzduchu a treba na to myslieť už pri ich výbere. Veľmi populárny sadrokartón s nesprávnou omietkou môže takisto spôsobiť horšiu reguláciu vlhkosti. 

Hoci je to skvelý pomocník, s ktorým rýchlo postavíte nové priečky či znížite stropy, pri porovnaní s inými materiálmi najhoršie reguluje vlhkosť  v interiéri. Vzduch je väčšinou príliš suchý a v miestnostiach sa viac víri prach. Navyše montované stavby so sadrokartónom majú horšie akumulačné schopnosti ako klasické murované stavby, takže v nich musíte viac kúriť. 

Stierkovanie sadrokartónu

Zlepšite vlastnosti sadrokartónu Ionit stierkou a farbou

Ak už sadrokartón vo svojom domove máte alebo sa ho chystáte použiť, vylepšite jeho vlastnosti použitím Baumit Ionit systému, ktorý sa skladá z hladkej stierky a vnútornej farby. Vnútorné stierky Ionit Fino a Ionit Finish regulujú a udržujú správnu vlhkosť v interiéri a takisto prispievajú k zvýšeniu vlhkosti vzduchu. Vnútorná farba Baumit Ionit Color priťahuje molekuly vody a mení ich na zdraviu prospešné ióny, ktoré čistia vzduch, znižujú množstvo aerosólov vo vzduchu až o 60 % a pozitívne ovplyvňujú naše zdravie.

Vo výskumnom parku Viva skúmali obsah vzdušných iónov vo viacerých typoch domov počas jedného roka. Ukázalo sa, že pri montovaných drevostavbách so sadrokartónom, kde bola použitá vnútorná stierka Baumit Ionit Fino a vnútorná farba Baumit Ionit Color bola priemerná koncentrácia vzdušných iónov okolo 4000 na cm³ vzduchu. Naopak, v montovanej drevostavbe so sadrokartónom natretým obyčajnou disperznou farbou bola koncentrácia iónov menej ako polovičná. (Zdroj: Výskumný park Viva, Wopfing)