Rýchle betónovanie - návod
star_border

Rýchle betónovanie pre domácich majstrov i profíkov!

Zjednodušte si život a získajte viac času na svoju rodinu, záľuby či oddych. Suchý betón Baumit FixBeton pre rýchle betónovanie vám pomôže s menšími stavebnými projektami okolo domu. Aj betón vám môže pomôcť ušetriť čas.

Baumit FixBeton

  • Rýchloschnúca betónová zmes
  • Na osadenie stĺpikov oplotenia, hojdačiek, informačných tabúľ a iných drobných základov
  • Možnosť spracovania: Bez miešania alebo s miešaním

Na čo slúži rýchloschnúci suchý betón?

Suchý betón Baumit FixBeton je betónová zmes so zrýchleným procesom zrenia na fixovanie stavebných prvkov. Ide o betónovú zmes triedy C16/20, ktorá slúži na rýchlu montáž a kotvenie prvkov drobnej architektúry bez zvláštnych statických nárokov, napr. stĺpikov oplotenia a osvetlenia, poštových schránok, informačných tabúľ, vlajkových stožiarov, sušiakov na prádlo, preliezačiek, šmykľaviek a pod., ako aj na drobné betonárske práce v exteriéri v prípade problematického prístupu k elektrickému prúdu a na zhotovenie základov pre prvky záhradnej architektúry.


Suchý betón na plot

Návod na použitie suchého betónu

Betónovú zmes Baumit FixBeton je možné spracovať bez miešania alebo s miešaním.

Postup spracovania bez miešania

Tento postup je  vhodný pre ťažšie dostupné miesta. Ak ste mimo dosahu elektriny a nemáte miešadlo, ani nádobu na miešanie. Do pripravenej jamy jednoducho nasypeme suchú zmes a zalejeme potrebným množstvom vody.

  1. Do vyhĺbenej a navlhčenej jamy nasypte suchú zmes Baumit FixBeton v hrúbke vrstvy cca 10 cm.
  2. Následne suchú zmes zalejte rovnomerne v celej ploche základu predpísaným množstvom vody (1 vrece = 3,2 l vody) pomocou krhly s kropiacou hlavicou.
  3. Akonáhle voda úplne vsiakne do suchej zmesi (po cca 1 minúte), postup opakujte, pokiaľ sa nedosiahnete požadovaný rozmer základu.
  4. Povrch poslednej vrstvy ihneď po vsiaknutí vody vyrovnajte hladidlom. Betónová zmes začína tuhnúť po približne 3 minútach.

Ako dlho schne suchý betón?

Začiatok tuhnutia: cca 3 min.
Ľahko zaťažiteľné po: cca 30 min.
Vysoko zaťažiteľné po: cca 24 hod.
Plne zaťažiteľné po: cca 48 hod.

Postup spracovania s miešaním

Suchý betón premiešame v nádobe s vodou na čerstvú maltu, nasypeme do debnenia a zhutnime. Pracujeme rýchlo, betón začína tuhnúť už po 10 min.

  1. Suchú zmes Baumit FixBeton nasypte do nádoby na maltu s 2,8 l čistej vody a premiešajte elektrickým miešadlom s nízkymi otáčkami.
  2. Dôkladne zmes premiešajte až kým nevznikne hladká homogénna betónová zmes.
  3. Následne zmes uložte na požadované miesto do debnenia. Čerstvú zmes je potrebné spracovať v priebehu 10 minút

Ako dlho schne suchý betón?

Začiatok tuhnutia: cca 10 min.
Ľahko zaťažiteľné po: cca 1 hod.
Vysoko zaťažiteľné po: cca 24 hod.
Plne zaťažiteľné po: cca 48 hod.

Ako osadiť stĺpiky na plot? 

Líniu plota si najskôr vytýčte pomocou stavebnej šnúry a rozvrhnite si rovnomerné rozmiestnenie stĺpikov. Pri pletivových plotoch odporúčame rozostupy 2,5 - 3 m. Základové jamy si označte sprejom alebo kolíkom a môžete sa pustiť do kopania. 

Ako hlboko betónovať stĺpiky na plot?

Pri hĺbení základov myslite na to, že rozmer betónovaného základového prvku musí byť vo všetkých smeroch min. o 20 - 30 cm väčší ako sú rozmery kotveného stavebného prvku. Stĺpik na plot by ste mali zapustiť do hĺbky 50 cm, takže jama by mala mať priemer 40 - 60 cm a hĺbku 70 - 80 cm. Vypočítajte si objem základovej jamy a budete si vedieť určiť spotrebu materiálu. Z jedného vreca suchej betónovej zmesi získate 13 litrov čerstvého betónu.

Pozrite si video, ako betónovať stĺpiky na plot

Postup osadenia stĺpikov bez miešania betónu

Kotvenie stĺpika

1. krok: Vykopeme jamu ako základ pre stĺpik. Jama by mala byť väčšia o 20 - 30 cm ako je rozmer kotveného prvku. Osadíme stĺpik a podoprieme ho zo všetkých strán. Steny a dno jamy dôkladne navlhčíme vodou.

Nasypanie suchého betónu do jamy

2. krok: Do jamy nasypeme suchú zmes Baumit FixBeton v hrúbke cca 10 cm.

Zarovnanie betónovej zmesi

3. krok: Vrstvu suchej zmesi zarovnáme murárskou lyžicou.

Betónovanie stĺpikov

4. krok: Následne nasypanú suchú zmes zalejeme predpísaným množstvom vody pomocou krhly s kropiacou hlavicou. (3,2 l vody na jedno 25 kg vrece). Vodu necháme vsiaknuť a po cca 1 minúte postup opakujeme, pokiaľ nedosiahneme požadovaný rozmer základu.

Zarovnanie betónu

5. krok: Povrch poslednej vrstvy ihneď po vsiaknutí betónu zahladíme murárskou lyžicou. 

Schnutie betónu

6. krok: Betónová zmes začína tuhnúť cca po 3 minútach. Po 5 minútach je stĺpik fixovaný. Po cca 30 min. ľahko zaťažiteľný a po cca 24 hod. vysoko zaťažiteľný.

Do akej teploty sa môže betónovať?

Teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia materiálu klesnúť pod +5 °C a vystúpiť nad +25 °C. Pri práci dodržiavajte všetky zvyčajné spracovateľské zásady a do zmesi neprimiešavajte žiadne iné prísady.

Koľko stojí suchý betón a aká je spotreba?

Cenu za suchý betón a jeho spotrebu si môžete vypočítať pomocou Baumit Kalkulátora. Je však potrebné vedieť aký majú objem základové jamy. Vyberte si vhodný betón a vytvorte si základný rozpočet s cenami a spotrebou materiálu. Spotrebu betónu si môžete vypočítať podľa m² ako aj m³.