Ako odstrániť riasy z fasády?
star_border

Ako odstrániť riasy z fasády

Aj keď fasáda plní svoju funkciu, znečistenie riasami a hubami jej na kráse nepridá. Poradíme vám ako v dvoch jednoduchých krokoch sa dokážete zbaviť rias na fasáde.

Prečo vznikajú riasy na fasáde?

Zariasená fasáda

Riasy sú mikroorganizmy, ktoré pre svoj život potrebujú svetlo, živiny, bežnú teplotu a hlavne vodu – vlhkosť. Na fasádach tvorbu rias a húb ovplyvňuje hlavne voda a vlhkosť. Ide o zvýšenú vlhkosť vo vzduchu, silný hnaný dážď, vystupujúca vlhkosť z podkladu, konštrukčné nedostatky (zatekanie), kondenzujúca voda. 
Náchylnejšie sú aj fasády, ktoré sa vyskytujú blízko lesov, hustých porastov, vodných tokov, jazier, prípadne v dolinách, kde je menej slnečného svetla. V týchto prípadoch je potrebné zvážiť architektúru objektu, orientáciu, ako aj správny výber omietkového či tepelnoizolačného systému vrátane povrchovej úpravy. 
O fasádu je potrebné sa starať v pravidlených ntervaloch (umývanie fasády, kontrola klampiarskych prvkov, obnova náteru a pod.). Ale čo robiť, ak aj napriek tomu je naša fasáda napadnutá riasami?

Dva kroky k novej fasáde

Pred nanesením novej povrchovej úpravy nanesieme na podklad špeciálny náter Baumit FungoFluid a potom naniesieme novú kvalitnú fasádnu farbu.

1. krok

Riasy na fasáde

Fasádu očistíme a na podklad nanesieme 2x špeciálny náter Baumit FungoFluid, necháme pôsobiť.

2. krok

Nový náter na fasádu

Finálne nanesieme novú fasádnu farbu, ideálne s väčšou odolnosťou proti tvorbe rias, napríklad Baumit StarColor.

Pracovný postup krok za krokom

1. Čo budeme potrebovať?

Riasy na fasáde

Budeme potrebovať špeciálny roztok Baumit FungoFluid, striekacie zariadenie alebo maliarsku štetku, kefu s tvrdými štetinami, nádobu, fasádny valček alebo zariadenie na strojné nanášanie fasádnej farby.
Fasádu skontrolujeme a ak fasáda vykazuje ešte iné nedostatky (trhliny, kriedujúci podklad a pod), je potrebné ich odstrániť: Pozri: Príprava podkladu


2. Vyčistenie fasády

Očistenie zariasenej fasády

Zariasenú fasádu dôkladne očistíme tlakovou vodou. V prípade silného znečistenia z fasády mechanicky odstránime nečistoty, napr. pomocou kefy. Fasádu necháme vyschnúť.

3. Nanesenie prípravku

Riasy na fasáde

Na fasádu nanesieme striekaním, valčekom alebo maliarskou štetkou protiplesňový prípravok Baumit FungoFluid a necháme pôsobiť min. 12 hodín. Tento krok je dôležitý, aby pri ďalších krokoch živé spóry mikroorganizmov neunikli do okolitého prostredia a následne neznečistili už ošetrenú fasádu.

4. Nanesenie prípravku

Zariasená fasáda

Povrch fasády necháme vyschnúť a ešte raz nanesieme  na podklad protiplesňový prípravok Baumit FungoFluid a necháme pôsobiť min. 12 hodín. Takto nanesenú fasádu chránime pred dažďom.

5. Nový fasádny náter

Nový náter na fasádu

Na suchú fasádu nanesieme dva nátery kvalitnou fasádnou farbou. Prvý náter nanášame riedený s 10 – 15 % vody a po technologickej prestávke min. 12 hod. aplikujeme podľa potreby 1 až 2x krycí náter fasádnou farbou. Medzi krycími nátermi dodržujeme odstup min. 4 hod.

6. Striekanie fasádnej farby

Striekanie fasádnej farby

Fasádne farby Baumit je možné spracovať aj striekaním technológiou airless. Tá umožňuje rýchle a rovnomerné nanášanie fasádnej farby v krátkom čase aj na veľké ucelené plochy.

Baumit produkty

Cenový rozpočet

Vyberte si želaný spôsob obnovy fasády a v štyroch jednoduchých krokoch si vypočítajte základný cenový rozpočet spolu so spotrebou materiálu.