LETNÉ HORÚČAVY

Ako bojovať s letným prehrievaním:

Najúčinnejším spôsobom ochrany pred letným prehrievaním je tepelná izolácia. Potvrdili to aj výsledky, ktoré sme získali počas mimoriadne horúceho leta v roku 2015, keď sa teplota vzduchu vyšplhala až na 36 °C.

V zateplených domoch sme niekedy namerali až o 5 °C nižšiu teplotu ako v dome bez tepelnej izolácie (Dom č. 3).
 

V interiéri domu bez tepelnej izolácie sme zaznamenali viac než 30 °C. Teplota v interiéri zateplených tehlových alebo betónových domov zotrvávala v medziach tepelnej pohody a dosahovala v priemere 26 °C.

Južne orientované okná navyše neboli chránené žalúziami.

Stena ako zásobník tepla:

Kľúčovú úlohu pri akumulácii tepla nezohráva len tepelná izolácia, ale aj materiál, z ktorého je stena postavená. Meranie ukázalo, že masívne, ťažké steny počas dňa akumulujú slnečné teplo, ktoré neskôr vyžarujú počas chladnejších večerných a nočných hodín. Tento efekt zabezpečuje stabilnejšiu teplotu v interiéri.

Konkrétne to znamená, že v lete udržiava takýto dom v interiéri nižšiu a príjemnejšiu teplotu. Čím je konštrukcia stien „ľahšia“, tým je teplota v interiéri počas horúcich letných dní vyššia, a to aj napriek tomu, že súčiniteľ prestupu tepla U a účinnosť izolácie sú rovnaké. Prečítajte si tiež: V zime teplo, v lete chlad - aké je bývanie v zateplenom dome?

Masívna konštrukcia s dostatočnou tepelnou izoláciou odoláva teplu počas letných dní omnoho dlhšie, pretože dokáže akumulovať viac energie.


Porovnanie